NDS nastupuje do zimnej sezóny. O pohodu na cestách sa postará 655 zamestnancov s 277 mechanizmami

NDS nastupuje do zimnej sezóny. O pohodu na cestách sa postará 655 zamestnancov s 277 mechanizmami

Prvý zimný zásah už majú diaľničiari za sebou

Na zabezpečenie zjazdnosti, pluhovania a posypu diaľnic a rýchlostných ciest je Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravená nasadiť spolu 277 mechanizmov, z toho 169 sypačov. Pripravené sú aj nákladné vozidlá schopné zabezpečiť odvoz snehu, autá s pluhom, traktory s radlicou aj sypače, snehové frézy, gréder a viac ako štyri desiatky nakladačov. Najviac mechanizmov zimnej údržby bude k dispozícii v Mengusovciach, vo Zvolene a v Košiciach.

Na zimnú sezónu je už všetko pripravené. Zdroj: NDS

Zamestnanci v nasadení 24/7, v skladoch je takmer 60 000 ton soli

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková dodala, že na výkon zimnej údržby vyčlenili 655 zamestnancov. „Vodiči, dispečeri a vedúci 15 stredísk budú v pohotovosti 24 hodín denne, 7 dní v týždni pripravení zabojovať s počasím a zaistiť bezpečnosť a zjazdnosť aj počas intenzívneho sneženia“ ubezpečila.

Na zimnú sezónu sa diaľničiari pripravujú  už v letnom období a sklady s chemickým posypovým materiálom plnia už od júna. „Spotreba chemického posypového materiálu  do -6 °C bola v minuloročnej zimnej sezóne takmer 21.000 ton, aktuálne máme naskladnených až 59.052 ton posypovej soli do -6 °C  a 755 ton posypovej soli do -34 °C,“ upozornila hovorkyňa.

Desiatky kilometrov zábran

K zvýšeniu bezpečnosti najmä v oblastiach, kde terén v kombinácii s nepriaznivým počasím negatívne ovplyvňuje situáciu na cestách, osadia 76 km protisnehových zábran a bezmála 8 km protisnehových bariér.

Prvý zimný zásah už majú diaľničiari za sebou. Zasahovali 13. októbra na diaľnici D3 v oblasti hraničného priechodu s Poľskom a na diaľnici D1 medzi Ivachnovou a Važcom.

Panoráma zo slovenských diaľnic v niektorých úsekoch skutočne berie dych. Zdroj: NDS

Prečítajte si aj ďalší článok súvisiaci s Národnou diaľničnou spoločnosťou- Skvelá správa pre vodičov a turistov. Nové informačno-predajné miesto v Skalitom je už otvorené

Každé stredisko spravuje svoje úseky podľa iných, špecifických kritérií, vzhľadom na poveternostné podmienky. „Pozornosť by v zime mali zvýšiť aj samotní vodiči a to najmä na rizikových úsekoch, ako sú mosty, križovatky, či v úsekoch, kde hrozí nafúkavanie snehu, v miestach so zníženou viditeľnosťou, pri predportálových častiach tunelov, taktiež v úsekoch vedených v okolí zárubných múrov a v miestach stúpaní a klesaní,“ upozornila Žgravčáková. Treba tiež dbať na dotankovanú nádrž a rešpektovať značenie.

Obzvlášť dôležitá je ohľaduplnosť pri strete s vozidlami údržby, ktoré sú vybavené signalizačným zariadením. Blikajúca šípka signalizuje, že predbiehanie je možné v pruhu, kam šípka smeruje. Kríž informuje, že predbiehanie sypača je zakázané.

Mapa zaujímavostí. KLIKNI pre detail.

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                                    Váš tím AiCES,                                                      Ing. Hudec Rastislav, člen správnej rady AiCES

Najnovšie články:

AiCES-školenia-tútorstvo-s-nami-sa-nestratite-metodicka-pomoc-infocentrum-tic