Počuli ste už o ceste Transromanica? #ObjavUdržateľnéSlovensko

Počuli ste už o ceste Transromanica? #ObjavUdržateľnéSlovensko

 Vydajte sa po stopách Kultúrnej cesty Rady Európy – TRANSROMANICA na Spiši. Čakajú na vás ozajstné poklady. #ObjavUdržateľnéSlovensko 

Turistické informačné centrum v Spišskom Podhradí nám zaslalo zaujímavý tip na článok k iniciatíve #ObjavUdržateľnéSlovensko. Počuli ste už o ceste Transromanica?  Aj keď názov znie trochu exoticky, táto cesta spája spoločné románske dedičstvo deviatich európskych krajín: Nemecka, Rakúska, Portugalska, Španielska, Francúzska, Talianska, Slovenska, Srbska a Rumunska. Táto cesta vám predstaví architektonické pamiatky, tvoriace históriu jednotlivých krajín. Ak sa vydáte po stopách tejto kultúrnej cesty, spoznáte architektonické pamiatky, ktoré tvoria ich históriu. Slovensko je v trase reprezentované v troch lokalitách, a to románskymi stavbami v Bíni, Diakovciach a Spišskej Kapitule.

 

Románsky skvost na ceste Transromanica. #ObjavUdržateľnéSlovensko Zdroj: TIC Spišské Podhradie

 

Práve Katedrála sv. Martina na Spišskej Kapitule je tým vzácnym architektonickým klenotom nachádzajúcim sa na trase TRANSROMANICA. Románska bazilika bola postavená v rokoch 1245 až 1273 a zasvätená je sv. Martinovi biskupovi. Kostol bol v 14. storočí rozšírený o dvojicu kaplniek a o sakristiu. Veľkolepá neskorogotická prestavba chrámu sa odohrala v 15. storočí a významnou stavebnou úpravou bola prístavba kaplnky Zápoľských. Chrám rímskokatolíckej spišskej diecézy je národnou kultúrnou pamiatkou a srdcom Spišskej Kapituly.

Ste aj vy zvedaví, čo všetko ukrýva Katedrála sv. Martina na Spišskej Kapitule?

 

Predstavenie ďalších pamiatok, ktoré sú na tejto ceste lokalizované na Slovensku nájdete na webe Slovakia.travel.  Príďte sa presvedčiť na vlastné oči do Spišského Podhradia aké poklady ukrýva nielen Katedrála sv. Martina, ale aj celé mesto. Skvelé rady získate priamo v miestnom informačnom centre. Objavujte nepoznané miesta, remeselníkov či podniky cez iniciatívu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

 

Zašlite nám aj vy tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

                                                               

                                                             Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES                                                                                     

Najnovšie články: