Náučné chodníky vo vinohradoch sú čoraz obľúbenejšie. #ObjavUdržateľnéSlovensko v okolí Levíc

Náučné chodníky vo vinohradoch sú čoraz obľúbenejšie. #ObjavUdržateľnéSlovensko v okolí Levíc

Vydajte sa s AiCES spoznávať nádherné okolie Levíc. Objavte náučné chodníky vo vinohradoch. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Zaujímavú trasu- Náučný chodník na Krížny vrch,  ktorá sa tiahne pomedzi  tzv. hajloky (viničné domčeky) nájdete vo viničnej časti Levíc – Krížny vrch. Vybudovaná bola mestom Levice v spolupráci so Združením vinohradníkov Krížny vrch Levice. Náučný chodník vo vinohradoch je situovaný len 2 km severozápadne od centra Levíc. Na trase nájdete lavičky a informačné tabule, ktoré boli zhotovené šikovnými študentmi zo SOŠ, na ul. sv. Michala 36 v Leviciach.

Vinohradnícka tradícia je v tomto regióne mimoriadne silná. Náučný chodník na Krížnom vrchu Foto: LIA Levice

Spoznajte „krížnovršské poklady“ a miestne víno

Ak cestujete do tohto regiónu, Levická informačná agentúra  vás pozýva spoznať „krížnovršské poklady“. Ukryté sú medzi miestnymi vinicami. Informácie o týchto „pokladoch“ ako aj iné poznatky nájdete na 4 informačných tabuliach priamo na Náučnom chodníku na Krížny vrch. Celá trasa chodníka je nenáročná a zvládnu ju aj rodiny s deťmi.

Cestou po náučnom chodníku natrafíte na viaceré zaujímavé miesta. Foto: LIA Levice

Celá oblasť miestnych vinohradov spadá pod Nitriansku vinohradnícku oblasť, pričom samotné vinice majú juhozápadný sklon. Celková rozloha týchot vinohradov je okolo 70 ha a nájdete tu viac ako 250 hajlokov! Medzi najznámejšie odrody hrozna pestované v tejto lokalite patrí Pasecká leánka, Rizling vlašský či Rizling rýnsky. Vinári navyše pestujú aj Frankovku modru, Cabernet sauvignon, André, Svätovavrinecké či netradičnú odrodu Otelo. Nezabudnite sa preto zastaviť cestou domov v miestnych predajniach pre kvalitné regionálne víno.

Na náučnom chodníku na Krížnom vrchu nájdete aj takéto nádherné vinárske zákutia. Foto: LIA Levice

 

Mapu Náučného chodníka na Krížny vrch nájdete TU

Odporúčame vám využiť aj služby infocentra v Leviciach a spýtať sa na zaujímavé tipy na výlet v okolí. Náš starší článok o Leviciach nájdete na Viete aké je najväčšie mesto južného Pohronia? No predsa Levice! #snamisanestratite

Zašlite nám vaše tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

 

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                         Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES

 

Najnovšie články: