Chodník malých netopierov a ruiny hradu v Rákoši #ObjavUdržateľnéSlovensko

Chodník malých netopierov a ruiny hradu v Rákoši #ObjavUdržateľnéSlovensko

Vydajte sa s deťmi za dobrodružstvom po Chodníku malých netopierov na Gemeri #ObjavUdržateľnéSlovensko

Obec Rákoš, pod úpätím vrchu Železník na Gemeri doposiaľ nepoznalo mnoho turistov. Doteraz bola vnímaná skôr ako obec, ktorá je súčasťou Gotickej cesty. Nachádza sa tu ranogotický kostol Najsvätejšej Trojice z polovice 13. storočia, ktorý poznajú aj turisti zo zahraničia.  Interiér kostola je zdobený unikátnymi freskami a maľbami pričom niektoré z nich majú vyše 600 rokov. Najzaujímavejšou je maľba žehnajúceho Boha s tromi tvárami (aktuálne sa jedná aj o logo Gotickej cesty).

Chodník malých netopierov v obci Rákoš. Zdroj: TIC Revúca, foto: Július Pavelko

Zaujímavou atrakciou v obci je Chodník malých netopierov. Na chodníku nájdete 14 informačných stanovíšť aj s pekným altánkom, kde sa nachádza aj „dub času“. Chodník sa má v budúcnosti dopĺňať o ďalšie stanovištia a atrakcie, pričom nie je vylúčené, že sa tu budú konať aj rôzne podujatia.

Článok o tom, ako vznikla myšlienka u pána Júliusa Pavelku z OZ „Rákošská cächa“ vybudovať Chodník malých netopierov nájdete na tomto odkaze- Krásy našej krajiny. 

Prechádzka po Chodníku malých netopierov sa deťom zapáči. Zdroj: TIC Revúca, foto: Július Pavelko

„Chodník malých netopierov“ má prilákať hlavne rodiny s deťmi #ObjavUdržateľnéSlovensko

Samotný názov „Chodník malých netopierov“ nie je odvodený podľa druhu netopierov, ktoré sa tu vyskytujú.  Vyjadrovať má práve zameranie chodníka na tých najmenších, teda detských návštevníkov.  Okrem hlavnej myšlienky projektu, vzdelávania detí, nemenej dôležitou je aj priblíženie života netopierov návštevníkom vďaka rôznym pohybovým a hravým aktivitám.  Na trase natrafíte aj na bývalé banské diela, ktoré sú zabezpečené proti vstupu. V podzemných priestoroch zimujú a nocujú viaceré druhy netopierov, po ktorých je chodník malých netopierov pomenovaný.

Dĺžka chodníka je len niečo cez 1,5 km, no na trase vás čakajú zaujímavé informácie či už ohľadom života netopierov, miestneho uhliarstva,  bani v Rákoši, lesnej zveri a rastlín alebo tabule venujúce sa starostlivosti o les. Výhodou chodníka je aj to, že je okružný a vrátite sa tak bezpečne naspäť. Začiatok chodníka je pri neďalekom obecnom cintoríne.

Mapa stanovíšť Chodníka malých netopierov. Zdroj: TIC Revúca

Zahrajte sa s deťmi na objaviteľov a hľadajte pôvodné hradby

História obce Rákoš siaha až do roku 1318, kedy sa spomína ako novovznikajúce podhradie hradu Rákoš, skôr pomenovaného ako hrad Kӧvy, po už vtedy existujúcej dedine Kameňany. Samotný hrad bohužiaľ nemal dlhú existenciu a na konci 16. st. bol zničený. No ak sa vyberiete do neďalekého lesa, prípadne sa popýtate miestnych, gotické hradby v lesnom poraste ešte určite nájdete. V poslednom období je táto lokalita veľkým lákadlom aj pre nadšencov histórie či turistov.

Na Chodníku malých netopierov nájdete aj hravé prvky pre deti. Zdroj: TIC Revúca, foto: Július Pavelko

Naše zhodnotenie

Tip na Chodník malých netopierov sme dostali od tímu z Turistického informačného centra v Revúcej.

Vybudovať v Rákoši tento chodník bola skvelá myšlienka. Dôkazom toho je aj fakt, že o Rákoši sa začína hovoriť častejšie. A čo je ešte dôležitejšie, vzdeláva nielen deti ale aj dospelých v krásnom a nedotknutom prostredí Gemera, ktorý stále čaká na svoje skutočné objavenie #ObjavUdržateľnéSlovensko. Každý podobne orientovaný projekt, zasadený v prírode a s pridanou hodnotou pomáha rozvíjať miestny región.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v okolí Revúcej vám poskytnú v  Turistickom informačnom centre v Revúcej, prípadne navštívte web TIC Revúca

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Pridajte sa k nám a zašlite nám aj vy tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

  Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES    

Najnovšie články: