Ako hodnotia uplynulý rok kolegovia z Popradu?

Ako hodnotia uplynulý rok kolegovia z Popradu?

Mestská informačná kancelária Poprad a rok 2020

Rok 2020 bol z hľadiska cestovného ruchu na celom svete poznačený doposiaľ trvajúcou pandémiou, ktorá turizmus vo výraznej miere zredukovala. Pocítili to aj naši kolegovia v najväčšom meste pod Tatrami. „Celkový počet klientov vybavených v Mestskej informačnej kancelárii (MIK)  Poprad za rok 2020 bol 19 640. Zaznamenali sme značný pokles o viac ako 50 % oproti roku 2019, kedy našimi bránami prešlo takmer 39.000 návštevníkov,“ konkretizovala riaditeľka MIK Lucia Pitoňáková.

Rok 2020 mal pritom vo svojom úvode „našliapnuté“ stať sa rekordným. Všetko však v marci zmarila prvá vlna pandémie. Prevádzka MIK Poprad bola zatvorená z dôvodu nariadenia vlády v roku 2020 viac ako 50 dní. „Zároveň sme boli nútení v máji zrušiť vysunuté pracovisko na železničnej stanici. Jeho obnova však do budúcna nie je vylúčená,“ podotkla Pitoňáková.

Obrovský prepad na úrovni viac ako 65% zaznamenali v Poprade aj v mailovej či telefonickej komunikácii s klientmi.

Vývoj počtu návštevníkov MIK Poprad za roky 2015-2020 Zdroj: MIK Poprad

Na leto pripravila MIK Poprad mimoriadne podujatia

Keďže pandemická situácia nepriala populárnym masovým podujatiam, pracovníci sa usilovali spestriť leto domácim aj zahraničným návštevníkom formou mimoriadnych bezplatných tematických prehliadok. Počas 8 letných sobôt v júli a auguste sa týchto prehliadok zúčastnilo viac ako 250 osôb, pričom tradične najväčší záujem bol o večerné výstupy na vežu kostola sv. Egídia. Návštevníci mohli okrem toho vidieť miestne brusiarne, liehovar, minipivovar, historickú Spišskú Sobotu, absolvovať vychádzku na Kvetnici, či v mestskej časti Veľká. Konali sa tiež pravidelné prehliadky dominanty Námestia sv. Egídia.

Najväčšou nádejou boli letné mesiace …

Po opätovnom otvorení prevádzky MIK bola návštevnosť spočiatku veľmi nízka, no v ďalších mesiacoch pomaly narastala, až do nástupu 2. vlny epidémie. Aj štatistiky sa s príchodom letných mesiacov zlepšili, do Popradu začali opäť prichádzať turisti, ich počet, zloženie ale aj doba pobytu sa však veľmi líšila od predošlých rokov. „Úplne absentovali návštevníci zo západnej Európy s výnimkou Nemecka. Nezaznamenali sme ani turistov z Izraela, či Ázie. Chýbali tiež návštevníci spoza oceánu,“ doplnila riaditeľka MIK s tým, že výrazný prepad zaznamenali aj pri návštevníkoch z Poľska. Dohromady vybavili počas júla a augusta viac ako 5500 klientov.

Perlou Popradu je časť Spišská Sobota Zdroj: MIK Poprad

Služby MIK sa v značnej miere presunuli do online priestoru

Najviac turistov v regióne tvorili jednodňoví návštevníci zo Slovenska, ktorí nevyužívali ubytovanie a tiež nevyhľadávali služby infocentier, keďže sa v lokalite dobre orientovali. Na webovom sídle www.VisitPoprad.sk však mnohí hľadali inšpiráciu a tipy na výlety a atrakcie. Aj preto sa pracovníci MIK snažili prinášať čo najviac relevantných informácie a ponuku v online priestore.

Aplikácia s možnosťou plánovania výletu má potenciál stať sa veľkým pomocníkom pre turistov

V auguste MIK verejnosti predstavila nový komplexný turistický informačný systém VisitPoprad.sk, ktorý pozostáva z novej internetovej stránky, plánovača a prepojenej mobilnej aplikácie. „Vďaka tomuto systému si návštevník dokáže jednoducho a pohodlne naplánovať svoj pobyt v meste Poprad online. Získa tiež informácie o počasí, otváracích hodinách zariadení, vstupnom a je tu priestor aj na rezerváciu ubytovania či ďalších služieb,“ objasnila Pitoňáková.

Prostredníctvom služby Google moja firma našlo kontaktné informácie o MIK Poprad niekoľko desiatok tisíc ľudí. Najviac dopytov na Poprad zaznamenali v januári – viac ako 31.000 dopytov. Rekord doposiaľ drží december 2019, kde sa MIK Poprad zobrazila viac ako 43.000 dopytujúcim.

Nádhernú panorámu Tatier si viete vychutnať z veže gotického kostola sv. Egídia v Poprade

Ponuka mesta bola v lete pestrá

Historickým klenotom mesta Poprad je mestská časť Spišská Sobota s Kostolom sv. Juraja a starobylými meštianskymi domami. Vyhľadávaná bola aj Kvetnica odkiaľ je najlepší prístup do mestských lesov. Turisti často využívali aj pomerne novú službu v meste tzv. Bike sharing – zdieľané bicykle. K dispozícii mali aj outdoorové a workoutové ihrisko, či skate park na okraji mesta. Navštíviť mohli tiež miestny akvapark, Podtatranské múzeum, Tatranskú galériu, lezeckú stenu Woodrock a ďalšie atrakcie. Počas zimy zase potešila návštevníkov tradične najkrajšia vianočná výzdoba na Slovensku, obohatená o mnohé nové prvky.

Mestská informačná kancelária Poprad sídli od roku 2014 v nových priestoroch na Námestí sv. Egídia. Zdroj: MIK Poprad

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                         Váš tím AiCES,                                                                                                Ing. Hudec Rastislav, člen správnej rady AiCES

Najnovšie články:

AiCES-školenia-tútorstvo-s-nami-sa-nestratite-metodicka-pomoc-infocentrum-tic