Výzva AiCES na darovanie krvi. Pomáhajme si navzájom

Výzva AiCES na darovanie krvi. Pomáhajme si navzájom

Pomôžme spolu chorým pacientom, ktorí naďalej potrebujú krv k svojej liečbe 

Aktualizované 26.3.2020, 8:00 hod.

Asociácia informačných centier Slovenska vyzýva zdravých a vhodných darcov, aby pomohli tou najvzácnejšou tekutinou ľudom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú. Kvôli aktuálnej situácií so šíriacim sa koronavírusom klesol počet darcov krvi a zásoby sa v niektorých nemocniciach míňajú. Príďte darovať krv a pomôžte tak pacientom, ktorí sa bez krvi nezaobídu. Vaša krv poputuje obetiam úrazov a nehôd, ľuďom podstupujúcim operácie, pacientom liečiacim sa na leukémiu, nádorové ochorenia či na ochorenia krvných buniek.

,,Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok,” píše na svojom webovom sídle Národná transfúzna služba Slovenskej republiky (NTSSR).

Odbery krvi sa vykonávajú v sprísnených hygienických podmienkach a so zavedenými preventívnymi opatreniami

Pre darcov krvi v súvislosti s chorobou COVID-19 platia nasledovné kritériá :

  1. Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, nemôže darovať krv 28 dní po opustení krajiny (s ohľadom na možnosť prenosu iných infekcií ako COVID-19, napr. WNV….).
  2. Darca, ktorý navštívil Európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, nemôže darovať krv 14 dní po opustení krajiny.
  3. Darca, ktorý prekonal infekciu spôsobenú týmto koronavírusom alebo prekonal akúkoľvek infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc a nebol testovaný na koronavírus (nemal potvrdenú negativitu koronavírusovej infekcie), nemôže darovať krv 28 dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a bez liečby).
  4. Darca, ktorý bol v styku s chorým človekom nakazeným týmto koronavírusom, nemôže darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto chorým.
  5. Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.

Opatrenia na transfúziologických pracoviskách v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu a jeho prenosu transfúznymi liekmi:

  • Na pracovisko Národnej transfúznej služby SR nemôže vstúpiť darca, ktorý nespĺňa predchádzajúce kritériá.
  • Darca ktorý príde darovať krv na niektoré z našich pracovísk, môže vstúpiť len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou.
  • Pri vstupe bude darcovi odmeraná teplota.
  • Darca vyplní hárok (Check list) so 4 otázkami týkajúcimi sa anamnézy súvisiacej s chorobou COVID-19.
  • Až keď prejde darca touto „vstupnou kontrolou“, bude sa môcť zaregistrovať a pokračovať v bežnom postupe pri darovaní krvi.

NTSSR pripomína, že v prípade, ak sa u Vás objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37°C v priebehu 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to oznámte pracovisku, kde ste krv darovali.

Pomáhajme si navzájom. Darujme krv

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky odporúča darcom, aby boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom by ste mali vypiť dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom ešte vypiť aspoň 0,5 l tekutín. Ak holdujte rannej kávičke, tak je tu pre Vás dobrá správa. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

Nemusíte sa báť, že by ste museli pred odberom hladovať. Prísť nalačno sa veru neodporúča. Obmedziť by ste mali tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny…) a naopak dopriať si ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem či med.

V prípade, že fajčíte, toto obmedzenie sa Vás bude týkať. Minimálne 6 hodín pred odberom by ste nemali fajčiť. Nepiť pred odberom alkohol považujeme za samozrejmosť. Či? Odporúča sa aspoň 12 – 14 hodín pred odberom nepožívať alkoholické nápoje. Zároveň by ste na odber mali prísť oddýchnutí. Nie utekať z domu či priamo z posilňovne či fyzicky namáhavej práci.

Kde môžete darovať krv?

Ak ste sa už rozhodli pre darovanie krvi a spĺňate všetky podmienky pre odber, príďte na jedno z mnohých pracovísk NTSSR po celom Slovensku.

V dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom COVID – 19 sa zavádza na všetkých odberových pracoviskách možnosť objednať sa na darovanie krvi na presný čas.

Telefónne čísla, na ktorých máte možnosť objednať sa na čas sú dostupné počas pracovných dní od 7:00 hod do 17:00 hod. a to nasledovne:

OC Bratislava Ružinov 0911 326 011
OC Bratislava Kramáre 0902/207 576
OC Trnava 033 593 87 74
OC Nové Zámky 035 691 22 50
OC Martin 0908 870 673
OC Žilina 041 7001183
OC Banská Bystrica 0908 991 461
OC Prešov 051 701 18 25
OC Poprad 052 712 55 65
OC Košice 0910 833 191
OC Trenčín 0903 659 366
OC Nitra 09108 36 678

Všetky potrebné informácie o darovaní krvi v tomto období a sprísnených hygienických podmienkach nájdete tu:  Usmernenie pre darcov krvi v súvislosti s pandémiou akútnych ochorení dýchacích ciest a zápalov pľúc (COVID-19) spôsobených novým koronavírusom (2019 – nCoV)

Prečítajte si aj náš ďalší článok zameraný na Opatrenia AiCES v súvislosti so šírením koronavírusu pre prevádzky TIC

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame                                                                                                                                                               Váš tím AiCES