Požiadali ste už o štátnu pomoc v čase pandémie?

Požiadali ste už o štátnu pomoc v čase pandémie?

Čerpanie štátnej pomoci je v plnom prúde

Štátna pomoc v čase pandémie prichádza aj pre informačné centrá, ktoré ako súčasť cestovného ruchu trpia značným výpadkom príjmov. Je to skvelá príležitosť ako aspoň z časti zalátať diery v rozpočte.  

Schéma štátnej pomoci v cestovnom ruchu je známa od decembra 2020. Vďaka iniciatíve AiCES a následnej dohode s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky sa do tejto schémy dostali infocentrá prvýkrát dostali. Členovia AiCES tak môžu naplno využívať ďalšiu výhodu členstva, kedy sa za nich na štátnej úrovni postavila profesijná organizácia.

Žiadosť o pomoc sa dá kontinuálne podať od polovice decembra 2020. Podľa našich zistení vďaka prideleným tútorom vieme, že o túto pomoc zažiadali už viaceré infocentrá. Medzi prvými boli infocentrá v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, či Terchovej.

Aktuálne sa v tejto prvej vlne pomoci dá čerpať príspevok za mesiace apríl-október 2020. Formulár je pre všetky subjetkty v CR rovnaký a z tohto dôvodu tam musia infocentrá zadávať iné dáta, ako sa píše v samotnom formulári. Najdôležitejšou zmenou je uvádzať miesto tržieb počty prenocovaní. Nakoľko infocentrá sa zameriavajú na celý svoje región, udávajú sa tieto hodnoty za okres.

Všetky dôležité informácie k čerpaniu pomoci nájdete v našom článku Blesková správa. Novinka ohľadom čerpania pomoci pre infocentrá

O ďalšej fáze, teda čerpania pomoci za nasledujúce mesiace, vás budeme informovať. Spätná väzba od infocentier ohľadom vypĺňania žiadosti je dobrá a vo väčšine prípadov po následnom vysvetlení prebehla bez problémov.

Aktuálne sa stretávame aj so stavom, kedy sú pracovníci infocentier pridelení na iné pracovné pozície, alebo v tejto situácií vypomáhajú napr. s testovaním vo svojich obciach a mestách. Z tohto dôvodu často ešte žiadosť nepodali. Ďalšou prekážkou je čakanie na podanie žiadosti štatutárom, či zriadenie si elektronického podpisu a schránky.

Sme radi, že sa AiCES podarilo zalobovať a infocentrá môžu čerpať tak potrebnú finančnú pomoc za minulý rok.

V prípade, ak by ste potrebovali dodatočnú pomoc s vypĺňaním žiadosti, prosím, kontaktuje svojich tútorov. 

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                         Váš tím AiCES,                                                                                                Ing. Hudec Rastislav, člen správnej rady AiCES

Najnovšie články:

AiCES-školenia-tútorstvo-s-nami-sa-nestratite-metodicka-pomoc-infocentrum-tic