
Hlavným ťahákom Fiľakova je určite hrad, no čo všetko Vám nesmie ujsť?
Na juhu Banskobystrického kraja, na okraji Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, ktorá je najmladším vulkanickým pohorím na Slovensku, sa nachádza novohradské mestečko s bohatou históriou.
V čase svojho rozkvetu bolo významným obchodným a administratívnym centrom regiónu.
Dominantou mesta je nádherný kamenný hrad. Skvelý tip pre rodiny s deťmi
Fiľakovský hrad (Národná kultúrna pamiatka) bol jednou z kľúčových pevností protitureckej obrannej línie. Pôvod jeho pomenovania je spájaný s legendou o pastierovi Filepovi a nájdenom poklade, z ktorého bol vystavaný. Ďalšie zdroje ho spájajú s menom prvého známeho majiteľa, neslávne presláveného lúpežného rytiera Fulka. Počas ôsmych storočí svojej histórie vystriedala pevnosť niekoľkých majiteľov. Spravovali ju panovníci a členovia významných šľachtických rodov uhorských dejín, ale v období tureckej okupácie aj begovia vtedajšej Osmanskej ríše. Na príkaz sultána bol hrad v roku 1682 zruinovaný, a odvtedy už nikdy neslúžil svojej pôvodnej vojenskej funkcii.

Nahliadnite do 800 ročnej histórie hradu
Stála expozícia v renesančnej bašte predstavuje históriu mesta i hradu. Popisuje návštevníkom dejiny od prvej písomnej zmienky až po jeho zničenie. Umožňuje tiež nahliadnuť do udalostí osemstoročnej histórie hradu, do života jeho obyvateľov a do zákulisia víťazných a krvavých bojov. Tešiť sa môžete na vystavené vzácne stredoveké a včasnonovoveké fiľakovské hradné nálezy zo Slovenského národného múzea (kachlice s vyobrazeniami stredovekých uhorských kráľov a svätcov), historické dokumenty, zbrane a vojenská výzbroj.

Návštevníci môžu vidieť aj pôvodné kľúče hradu a predmety pochádzajúce z obdobia 39-ročnej tureckej okupácie Fiľakova, ktoré sú doplnené dobovými rekonštrukciami. Súčasťou expozície sú aj hodnotné exponáty z najvýznamnejších archeologických lokalít okolia Fiľakova, ako aj paleontologické nálezy z územia severného Novohradu. Historické expozície pravidelne dopĺňajú zaujímavé tematické dočasné výstavy. Hradný areál je každoročne dejiskom početných podujatí rôznych žánrov, medzi najvýznamnejšie patria Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade (veľkonočný pondelok), Noc múzeí a galérií (máj), Fiľakovské hradné hry (jún), či Dni mesta a Palócke dni (august). O dokonalý rodinný výlet je teda postarané.

Jedinečný výhľad sa Vám zapíše do pamäti
Hrad okrem iného láka aj krásnym výhľadom z vrchu Bebekovej bašty. Navštívte hrad, kde Vás sprievodcovia oboznámia s jeho fascinujúcimi dejinami, ukážu Vám dobové zbrane, a môžete sa vrátiť i do čias, kedy na hrade vládli Turci. Po prehliadke hradného múzea Vás čaká výhľad zo samého vrchu Bebekovej bašty a prechádzka po historických ruinách. V podzemnej chodbe pod hradným vrchom je umiestnená expozícia dokumentujúca miestne udalosti druhej svetovej vojny. Na spodnom nádvorí sa v letných mesiacoch sprístupní archeochodník, ako aj remeselný dom, ktorý poskytne priestor pre skupinové workshopy.
Kontaktné informácie:
Hradné múzeum vo Fiľakove
Hlavná ul. 14, 986 01 Fiľakovo
+421 907 640 700, info@hradfilakovo.sk
www.hradfilakovo.sk
Otváracia doba hradu:
od 15. marca do 31. októbra: pondelok – nedeľa: 10:00 – 18:00 hod.
od 1. novembra do 15. novembra: pondelok – nedeľa: 8:00 – 16:00 hod.
→Náš tip: Skvelou voľbou je možnosť využiť služby sprievodcu. Výklad sa poskytuje v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku.

Čo robiť vo Fiľakove po návšteve hradu?
V meste sa nachádza niekoľko pamätihodností, ktoré je možné navštíviť počas krátkej historickej prechádzky.
Medzi pamiatky, ktoré by ste nemali určite obísť patria:
- Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor
- kaštieľ Berchtoldovcov z konca 18. storočia (súčasné Gymnázium)
- klasicistický kaštieľ Cebriánovcov
- Koháryho kúria, radnica a mestská reduta – tzv. Vigadó

Vigadó je sídlom Mestského vlastivedného múzea, v ktorom čaká na záujemcov výstava s názvom „Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi“. Mapuje dejiny mesta od zruinovania hradu až po 60. roky 20. storočia, s dôrazom na tradície miestneho priemyslu – smaltovníctva. Návštevník tam uvidí predmety pochádzajúce zo šľachtických obydlí a sakrálnych stavieb, ľudový nábytok a kroje, či zbierku reprezentujúcu niekdajšie remeslá a cechy i bohatý repertoár výrobkov fiľakovskej smaltovne.

Zaujímavosťou je aj výstava v jednej z miestností kláštora, zameraná na históriu tejto budovy a rehole františkánov.
→Náš tip: Navštíviť výstavu môžete už so zakúpenými vstupenkami na hrad. Príjemný oddych v prírodnom prostredí poskytuje obnovený mestský park, ktorého súčasťou je minizoo a náučný chodník.
Mestské vlastivedné múzeum je otvorené od utorka do piatku, v čase od 8:00 do 12:00 hod., resp. od 12:30 do 16:00 hod.

Vedeli ste, že Fiľakovo je centrom cezhraničného Novohrad-Nógrád globálneho geoparku UNESCO?
Toto územie právom označujú ako „krajina najmladších sopiek“. Početné geologické formácie s vysokou vypovedacou schopnosťou o vývoji tejto krajiny sú dostupné pomocou turistických trás a náučných chodníkov. Jedným z nich je Náučný chodník Šomoška, ktorý sa nachádza v katastri obce Šiatorská Bukovinka, vzdialená 14 km od Fiľakova. Konečnou zastávkou takmer 2 km dlhého chodníka je malebný kamenný hrad z 13. storočia, ktorý ponúka krásny výhľad na okolité končiare a neďalekú zrúcaninu na maďarskej strane – hrad Salgó. Z náučného chodníka vedie odbočka k niekdajšej baníckej osade Mačacia.
Z obce Šiatorská Bukovinka vedie aj turistický chodník na najvyšší bod Cerovej vrchoviny – vrch Karanč (727 m n.v.).

Región ako stvorený pre nadšencov turistiky
Juhovýchodne od Fiľakova ponúka územie ďalšie pozoruhodnosti. Hajnáčsky hradný vrch (14 km od Fiľakova) predstavuje voľne prístupnú zrúcaninu priamo nad obcou Hajnáčka. V okolí tejto dedinky sa nachádzajú geologické lokality ako NPR Ragáč, náhorná planina Pohanský hrad, či Prírodná pamiatka Soví hrad.

Západným smerom od Fiľakova prezentuje pozostatky sopečnej činnosti Mučínska jaskyňa, bývalá pieskovňa vyhlásená za prírodnú pamiatku – Lipovianske pieskovce, ale jej dôkazom je aj termálne kúpalisko s reliktnou morskou vodou Novolandia v obci Rapovce.

→Náš tip: Informácie o miestnych kultúrnych pamiatkach, pamätihodnostiach, možnostiach turistiky, podujatiach a poskytovaných službách Vám poskytnú školení pracovníci Novohradského turisticko-informačného centra.
Ďalšie informácie o tomto regióne nájdete aj na stránke Regiónu Novohrad.

Všetci ste srdečne vítaní vo Fiľakove
Novohradské turisticko-informačné centrum (NTIC)
+421 47 43 82 016; +421 918 994 481
Otváracia doba NTIC:
pracovné dni: 8:00 – 16:00 hod. (celoročne)
Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku a Instagrame
Váš tím AiCES, Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady
Najnovšie články: