Nový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste #ObjavUdržateľnéSlovensko 

Nový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste #ObjavUdržateľnéSlovensko 

  Články zo série Príroda lieči vydávaných Informačným centrom Ružomberok pútajú pozornosť. Nový diel sa venuje historickej ceste #ObjavUdržateľnéSlovensko 

#ObjavUdržateľnéSlovensko na historickej ceste. Tím Informačného centra z Ružomberku sa tentokrát vydal do Liptovských Revúc, kde sa šiel prejsť po starej historickej ceste spájajúcej mestá Ružomberok a Banská Bystrica cez sedlo Veľký Šturec.

Cesta vedie krásnymi dolinkami a úžinami. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Trasa je nenáročná a nebyť miest, kde je cesta vymytá od vody, dala by sa absolvovať aj s kočíkom. Cesta cez horské sedlo Veľký Šturec vás zavedie hlboko do hôr a les je miesto, ktoré priaznivo pôsobí na náš organizmus. V krajinách severnej Európy sa pobyt v lese predpisuje pri mnohých diagnózach a dokonca môže nahradiť aj užívanie liekov.

Niekdajšia hlavná banská cesta teraz slúži hlavne cyklistom

Cesta bola vybudovaná koncom 15. storočia a slúžila ako hlavné spojenie medzi Liptovom a Pohroním. Cesta nahradila staršiu cestu z Liptovských Revúc cez Prašnické sedlo. Jej hlavným účelom bola doprava rudy zo Starých Hôr a Španej Doliny do poľských hút pri Krakove.

Rázcestie na “historickej” trase. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Cesta cez sedlo bola využívaná do 60. rokov 20. storočia, kedy ju pre veľký rozmach automobilovej dopravy nahradila cesta cez Donovaly. V súčasnosti je cesta neudržiavaná a využívaná ako cyklotrasa, ktorá prepája regióny mimo ciest s veľkou frekvenciou dopravy. Skvelá možnosť na aktívny oddych.

Kde začať a kadiaľ pokračovať?

Trasa začína v Liptovských Revúcach (zastávka Lipt.Revúce,Vyšná Revúca,Jednota),  kam sa môžete vybrať s využitím autobusovej dopravy priamo z Ružomberka. Pri zastávke sa nachádzajú smerovky turistického značenia a taktiež smerovky cyklistického značenia, ktoré vás navedú na správnu cestu. Za povšimnutie stojí aj informačná tabuľa pri zastávke, z ktorej sa dozviete mnoho informácií o tejto historickej ceste. Celý popis tejto nádhernej trasy s jednotlivými zastávkami a tipmi nájdete priamo na oficiálnej stránke visit.ruzomberok.sk, ktorej obsah Príroda lieči vynikajúco zapadá aj do našej iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Na trase vás čakajú viaceré zákutia vhodné na odpočinok Foto: Informačné centrum Ružomberok

Článok je siedmym zo série článkov s podtitulom Príroda lieči, ktoré môžete sledovať na oficiálnej stránke visit.ruzomberok.sk.

Zdroj: Milan Kolčák a Ján Benčík, Informačné centrum Ružomberok

Zašlite nám aj vy tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

                                                               

                                                             Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES                                                                                     

Najnovšie články: