Neobjavený Telgárt láka čoraz viac turistov #ObjavUdržateľnéSlovensko

Neobjavený Telgárt láka čoraz viac turistov #ObjavUdržateľnéSlovensko

Horehronská obec Telgárt každým rokom láka čoraz viac návštevníkov. Objavovať menej známe miesta sa stáva trendom. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Stredoslovenská obec Telgárt má priam ideálnu polohu z prírodného hľadiska. Leží na pomedzí troch národných parkov. Priamo nad obcou sa vypína do výšky 1946 m n.m. známa Kráľova hoľa, Národný park Nízke Tatry. Smerom na východ je to NP Slovenský raj a juhozápadne nepoznaný NP Muránska Planina. Pre milovníkov prírody je tak Telgárt skvelým východiskovým bodom.

Slávne časy rozkvetu má Telgárt už za sebou. My by sme však povedali, že aj pred sebou. Pravda je taká, že najväčší rozvoj bol v obci v čase budovania veľkolepých železničných stavieb. V súčasnosti technické pamiatky, Telgártsky a Chmarošský viadukt spolu s Telgártskou slučkou a Tunelom Kornela Stodolu, vznikli v rokoch 1931 -1936, kedy v obci žilo viac ako 5000 obyvateľov.

Príroda v okolí Telgártu má svoje čaro. V pozadí lyžiarske stredisko Ski Telgárt. Foto: Rastislav Hudec

Obec sa nachádza na trase slovenského ekvivalentu Route 66. Podľa nášho názoru ide o dedinu s obrovským potenciálom v oblasti cestovného ruchu. Nejde o typické stredisko turizmu s množstvom hotelov a promenád. Návštevníci, ktorých tam každoročne zavíta viac a viac, láka predovšetkým pokoj a príroda v nie až tak známom regióne. Radi objavujú nové miesta, technické pamiatky, či zaujímavé turistické a lyžiarske trasy.

Zároveň sa tam však v posledných rokoch miestni zamerali na skvalitňovanie poskytovaných služieb a treba uznať, že je to vidieť. Dôkazom je aj mimoriadne populárne Depo Café. Prerobiť starý železničný vagón na ikonickú kaviareň v blízkosti viaduktu bol skvelý ťah. V lete k nemu pribudla aj “stanica” Švermovo, kde si vychutnáte skvelú zmrzlinu.

Zimná pohoda pri Depo Cafe. Foto: Rastislav Hudec

Nádherná príroda na dosah ruky

Krásna príroda spolu s horskou scenériou je v Telgárte všadeprítomná. Výhodou v súvislosti so zimnou turistikou i lyžovaním je nadmorská výška obce, ktorá je takmer 900 metrov. Kým teda v iných častiach Slovenska sneh zmizne veľmi rýchlo, v horehronskej obci sa často udrží aj do mája.

Intravilán obce s Kráľovou hoľou v pozadí. Foto: Rastislav Hudec

Priamo v obci sa nachádza aj lyžiarske stredisko s viacerými zjazdovkami, či upravenými trasami na bežecké lyžovanie. Na voje si prídu začiatočníci aj skúsení lyžiari.

Zimné radovánky pri hoteli Telgárt. Foto: Rastislav Hudec

Prejdite sa po náučnom chodníku meandre Hrona. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Okrem vyššie zmienených turistických atrakcií by sme však Vašu pozornosť zamerali aj na náučný chodník Meandre Hrona.

Trasa náučného chodníka vedie prevažne poľnými cestami, pričom začať môžete priamo pri Hoteli Telgárt, kde nájdete aj prvú informačnú tabulu.  Náučný chodník má dĺžku 9 km a vedie do nádhernej obce Šumiac. Na trase prejdete cez prírodnú rezerváciu Meandre Hrona, ktorá je zaradená v IV. stupni ochrany prírody a patrí jej náležitá pozornosť. Križovať budete nielen samotný Hron cez drevené lávky, ale aj známu železničnú trať . Spomínané viadukty sa však nachádzajú opačným smerom, preto vám odporúčame prezrieť si ich vopred. Chodník je krásne kľukatý,  prechádzať budete cez krásne polia, či zasnežené pláne. Jednou z TOP atraktivít pre turistov okrem samotných meandrov Hrona je aj Chamkova stodola. Odfotografovať sa pri chalúpke s Kráľovou hoľou v pozadí je pekným spestrením výletu.

Začiatok náučného chodníka meandre Hrona nájdete pri hoteli Telgárt. Foto: Rastislav Hudec

V okolí obce sú však aj ďalšie turistické trasy, Telgárt je východiskovým bodom na chodník vedúci na Kráľovú hoľu, menej zdatných turistov zas poteší napríklad prechádzka k drevenému krížu.

Absolvovať trasu náučného chodníka meandre Hrona sa dá absolvovať aj v zime, treba však počítať s náročným terénom. Foto: Rastislav Hudec

Naše zhodnotenie

Ak ste si teda ešte nevybrali tú správnu destináciu na zimnú či letnú dovolenku na Slovensku, Telgárt Vás určite uspokojí a rozhodne prekvapí. Svojou návštevou zároveň podporíte miestnych ľudí, ktorí na postupnom zveľaďovaní obce tvrdo pracujú.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Pridajte sa k nám a zašlite nám aj vy tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

                                                               

                                                             Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES      

Najnovšie články: