Kým nastane ticho. Edu-hra o ťažbe dreva a protestoch v Tichej a Kôprovej doline #ObjavUdržateľnéSlovensko

Kým nastane ticho. Edu-hra o ťažbe dreva a protestoch v Tichej a Kôprovej doline #ObjavUdržateľnéSlovensko

Kým nastane ticho. Divadlo Andreja Bagara v Nitre prichádza s novou inscenáciou, ktorá si určite zaslúži vašu pozornosť. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Aj keď sa to možno niektorým môže zdať zvláštne, aj na tejto divadelnej inscenácii nájdeme základné princípy z našej iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko. A veľmi sa z toho tešíme. O čo sa vlastne jedná?

Kým nastane ticho

Divadlo Andreja Bagara v Nitre prichádza s novou edu-hrou, ktorá sa na slovenské pomery len tak ľahko nevidí. Inscenácia Kým nastane ticho vychádza z ťažby dreva a následných protestov v Tichej a Kôprovej doline v roku 2007, ktorým predchádzala ničivá veterná kalamita vo Vysokých Tatrách v roku 2004.

Upozorňuje však aj na súčasnú situáciu – a to rozsiahlu ťažbu dreva a jej následky na viacerých územiach Slovenska. Dôsledky týchto udalostí a aktivít, ako aj potrebu ochrany lesov vysvetľuje mladým divákom formou inštalácií a fyzikálnych pokusov.

Edu-hra prezradí deťom, ich rodičom a učiteľom aj to, aké sú funkcie lesa, prečo je v lese dôležité mŕtve drevo, čo je to holorub, biodiverzita alebo wood wibe web. Alebo že aj na Slovensku máme prales či ako ubrániť stromy pred lykožrútom.

Bulletin k predstaveniu si môžete prečítať TU.

Záber z inscenácie Kým nastane ticho Foto: DAB Nitra

Cituje aj konkrétne vyjadrenia z rozhovorov a videí ochranára, aktivistu a filmára Erika Baláža, využíva fyzikálno-chemické pokusy inšpirované aktivitami katedier fyziky a ekológie Fakulty prírodných vied UKF v Nitre, ako aj vedeckých múzeí na Slovensku a v Čechách. Formou protest songu mladej generácie rozvíja posolstvo celoeurópskych protestov mládeže proti nečinnosti v boji proti klimatickým zmenám, ktoré iniciovala šestnásťročná švédka Greta Thunberg. V inscenácii môžete vidieť hrať hercov ako Nikolett Dékány, Andrej Remeník či Tomáš Stopa.

Zašlite nám aj vy tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                         Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES

Najnovšie články: