Dovolenkári vo Vysokých Tatrách získajú zaplatením miestnej dane benefit vo forme poistenia

Dovolenkári vo Vysokých Tatrách získajú zaplatením miestnej dane benefit vo forme poistenia

Novinka z TOP regiónu Slovenska môže byť inšpiráciou aj pre ďalšie destinácie

So skvelou správou prichádza pred letnou sezónou prevádzkovateľ Tatranských informačných kancelárií v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici. Tento benefit je výsledkom spolupráce miestnej samosprávy a podnikateľov v cestovnom ruchu.

Zvýšenie miestnej dane sa premietne do konkrétnej služby pre turistov

Od 1. apríla sa daň za ubytovanie v meste Vysoké Tatry zvýšila na 1,5 eura. Každý návštevník ubytovaný vo Vysokých Tatrách, ktorý uhradil miestnu daň, je však od júna tohto roku zároveň poistený na zásah Horskej záchrannej služby (HZS).

„Ide o službu, ktorá je vo viacerých zahraničných dovolenkových destináciách v miestnej dani zahrnutá,“ upozornil predseda predstavenstva Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCR VT) Martin Novotný, ktorý je autorom myšlienky spojiť daň s poistením.
Miestna daň za ubytovanie je významným príjmom mestskej radnice. Celková výška vybratej miestnej dane závisí od úspešnosti podnikateľov a ich schopností motivovať návštevníkov na pobyt v regióne na vyšší počet nocí. Podľa výkonnej riaditeľky ZCR VT Lenky Rusnákovej majú preto podnikatelia právo pýtať sa samosprávy, ako nakladá s týmito zdrojmi. „Mali by byť investované späť do cestovného ruchu. Mesto tak robí najmä prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry,“ ozrejmila Rusnáková.

ZCR VT to vníma ako historický okamih

Podľa Rusnákovej sú slovenské veľhory nádherným, no aj objektívne nebezpečným terénom. „Aj menší úraz na vysokohorskom chodníku môže znamenať komplikácie a náklady na zásah môžu byť značné. Týmto počinom sa Vysoké Tatry opäť zaradili medzi top turistické destinácie, pre ktorých je bezpečnosť návštevníka prvoradá. Veríme, že sa hostia našich veľhôr budú cítiť bezpečnejšie,“ dodáva riaditeľka ZCR VT. Ubezpečila tiež, že tento benefit nezaťaží ubytovateľov žiadnou pridanou administratívou. Stačí ak, tak ako doteraz, do 15. dňa nasledujúceho mesiaca odošlú oznámenie vyúčtovania dane za ubytovanie a samozrejme vedú evidenciu ubytovaných osôb. „Čo sa týka návštevníkov, tým stačí odložiť si doklad o zaplatení ubytovania a miestnej dane a poznačiť si číslo hromadnej zmluvy, ktoré bude k dispozícii na recepciách,“ objasnila Rusnáková.

Poistenie-horská-záchranná-služba-vysoké-tatry-mesto-turisti-dovolenka
Ilust. obrázok. Horskí záchranári počas výjazdov zažívajú rôzne situácie. Foto: Hans Braxmeier -Pixabay

HZS vníma tento krok taktiež pozitívne 

„Návštevníkom tak odbudne problém s pripojistením sa pre zásah HZS a budú môcť tráviť čas v Tatrách bez obáv z prípadného hradenia nákladov spojených s výjazdom záchranárov. Zároveň je to veľký bonus pre nás, keďže budeme mať menej neuhradených nákladov. Zdroje v plnej miere využívame na školenia a záchranné vybavenie dobrovoľných záchranárov,“ skonštatoval riaditeľ HZS Jozef Janiga. Ľudí však zároveň upozornil, aby sa s plnením poistných nákladov produktu vzhľadom na určité vylúčenia z poistného oboznámili.

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                                Váš tím AiCES,                                              Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady

 

Najnovšie články:

 

AiCES-školenia-tútorstvo-s-nami-sa-nestratite-metodicka-pomoc-infocentrum-tic