Cestovný ruch čísla nakazených nezvyšuje, tvrdia OOCR z Tatier a Liptova

Cestovný ruch čísla nakazených nezvyšuje, tvrdia OOCR z Tatier a Liptova

Oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) v Tatrách a na Liptove upozorňujú, že cestovný ruch nezvyšuje čísla nakazených. Prieskum reprezentatívnej vzorky hostí potvrdil, že nákaza sa počas sviatkov prejavila len u 0,27% hostí nad 10 rokov. Oba regióny preto apelujú na bezpečné opätovné otvorenie stredísk a ubytovacích zariadení, samozrejme s dôslednou a riadenou kontrolou a testovaním. Prevádzky cestovného ruchu sú kvôli pandémii zatvorené od 1. januára.

Systém nastavený pred sviatkami bol funkčný a efektívny

„Systém, ktorý bol nastavený ešte pred sviatkami bol tvrdý, ale prejavil sa ako veľmi funkčný a efektívny. Lyžiarske strediská aj ubytovacie zariadenia fungovali a využívať ich mohli len klienti so 72 hodín platným negatívnym covid testom. Hneď po ukončení prevádzky zariadení sme spoločne zozbierali informácie, vypracovali prieskum na reprezentatívnej vzorke  5812 ubytovaných a ten hovorí jasnou rečou. Počas pobytu sa prejavila nákaza len u 0,27% hostí na Liptove a vo Vysokých Tatrách. Tento model potvrdil svoje opodstatnenie a myslíme si, že bol výrazne lepšou alternatívou, ako pohyb v strediskách cestovného ruchu a na svahoch v tomto období, teda bez akejkoľvek kontroly,” zdôraznila riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková. Počet klientov, ktorí museli podľa prieskumu ukončiť pobyt v dôsledku nákazy Covid-19 u niektorého člena z ich bubliny, predstavoval len 0,81%.

Platené odberové miesta, ktoré fungovali v okolí lyžiarskych stredísk aj počas sviatkov a víkendov, podľa OOCR zároveň pomohli odhaliť ďalších nakazených.

Na svahy treba priniesť kontrolu

Bartková dodala, že lockdown síce zastavil prevádzku cestovného ruchu, ľudia však húfne prírodu navštevujú a využívajú svahy a ich okolie na skialpinizmus, sánkovanie, bežecké lyžovanie aj prechádzky. Štát by mal podľa nej  zvážiť opätovné otvorenie lyžiarskych stredísk a ubytovacích zariadení a zároveň tak na svahy priniesť kontrolu.

„Naše ubytovacie zariadenia a lyžiarske strediská kontrolovali svojich zamestnancov i klientov a sú pripravené robiť to aj naďalej ,” zdôraznila riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Akvaparky sú od októbra zatvorené, reštaurácie tiež fungujú dlhodobo v obmedzenom režime a je zjavné, že s nárastom počtu ochorení nič nemali. „Chceli by sme opäť fungovať, aj keď len v malom, nechceme zarábať, ide nám o prežitie a udržanie zamestnanosti,“ zdôraznila Bartková. Keby zariadenia v týchto regiónoch opäť mohli fungovať, tak dosiahnu podľa nej maximálne 30 % svojich bežných kapacít. Súvisí to s obmedzeniami na hraniciach, strachom z cestovania i testovaním. „Je to však stále lepšia voľba, ako mať úplne zatvorené a spoliehať sa na nejakú podporu od štátu,“ dodala.

Opätovný štart lyžiarskej sezóny je pre udržanie zamestnanosti kľúčový

Komunita pracujúca v cestovnom ruchu nechce zľahčovať situáciu a uvedomuje si vážnosť situácie ohľadom pandémie. V turizme je však zamestnaných iba v tatranských regiónoch viac ako 10.000 ľudí a ďalšie tisíce pracujú v pridružených službách.

„Ich pracovné pozície sú ohrozené, keďže cestovný ruch je v dôsledku pandémie najviac postihnutým odvetvím nášho hospodárstva. Pokračovanie lyžiarskej sezóny je aj preto pre záchranu zamestnanosti v regiónoch absolútne kľúčový,“ uzavrela Blašková.

Zostaňte s nami v spojení aj na Facebooku Instagrame   

                                                                                    Váš tím AiCES,                                                      Ing. Hudec Rastislav, člen správnej rady AiCES

Najnovšie články:

AiCES-školenia-tútorstvo-s-nami-sa-nestratite-metodicka-pomoc-infocentrum-tic