Ako dopadla letná sezóna u kolegov z Tatier a čo všetko zažili? #snamisanestratite

Ako dopadla letná sezóna u kolegov z Tatier a čo všetko zažili? #snamisanestratite

Návštevnosť Tatranských informačných kancelárií bola opäť poznačená pandémiou. Prichádzalo viac Slovákov, ťažšie otázky i návštevníci, ktorí v Tatrách ešte nikdy predtým neboli. #snamisanestratite

Tatranské informačné kancelárie počas letnej sezóny 2021 fungovali s nižšou návštevnosťou pomerne klasicky. Od apríla, kedy sa po dlhých týždňoch smeli otvoriť všetky prevádzky, prichádzalo do Vysokých Tatier stále viac návštevníkov. Najprv šlo skoro stopercentne o Slovákov, no koncom júna do Tatranských informačných kancelárií v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici prichádzalo i väčšie množstvo zahraničných návštevníkov.

Štatistiku zahraničných návštevníkov zachraňovali Česi

Dovolenkárov českej národnosti pritom bolo najviac, avšak stále šlo iba o približnú polovicu z miestnych návštevníkov. V oveľa menšej miere prichádzali však i Poliaci, nemecky hovoriaci návštevníci z Rakúska alebo Nemecka, Maďari ale i Angličania, Holanďania, Rusi, Lotyši a niekoľko kusov tvorili i Japonci, Taliani, Bielorusi či Francúzi.

Zo štatistík návštevnosti však môžeme vyčítať pokles v priemere až o smutných 50% v porovnaní s návštevnosťou v roku 2019.

Záujem zákazníkov sa ale so záujmom z roku 2020 veľmi nelíšil. Išlo predovšetkým o otázky a informácie ohľadom vysokohorských túr, máp, lanoviek, suvenírov, ubytovania a veľký záujem bol i o projekt Tatranského rozprávkového putovania.

Mierny rozdiel nastal v komunikácii. Vo veľkej miere do Tatranských informačných kancelárií prichádzalo stále viac zákazníkov, ktorým bolo potrebné sa individuálne a dlhšie venovať. Taktiež bol zaznamenaný zvýšený počet návštevníkov, ktorí sa vo Vysokých Tatrách ocitli prvý krát a pred vysokohorskými túrami uprednostňovali viac miestne atrakcie, galérie, múzea a pod. Menšia návštevnosť sa tak časovo vyrovnala rovnakej pomoci zákazníkovi, ako tomu bolo v rokoch dávno pred COVID-19.

Obe informačné kancelárie boli otvorené denne od 8:00 do 18:00 a návštevník sa mohol stretnúť s dlhodobými zamestnancami i brigádnikmi. V Starom Smokovci k tomu vždy pomáha i jeden člen HZS, s ktorým zdieľa TIK spoločný priestor.

Spišská Sobota, perla Popradu pod Vysokými Tatrami

Plitvické jazerá v Tatrách či Spišská Streda v Poprade

Ako to už býva, ani tento rok sa služby v tatranských infocentrách neobišli bez zábavných príhod, sťažností či zaujímavých príbehov. V Tatranskej Lomnici sa napríklad jeden pán pýtal, ako sa dostane na Plitvické jazerá asi netušiac, že ide o Národný park v Chorvátsku. Iný deň zas dvaja Ukrajinci pátrali po chodníku na Lomnický štít keďže predtým zvládli už túru na Hrebienok cez Studenovodské vodopády až do Lomnice. Keď sa inak nedalo, špekulovali, či na Lomnický štít nevybehnú z „nejakej poľskej strany“. Vtipným spestrením bolo i v júli v Starom Smokovci, keď si česky hovoriace panie žiadali viac informácií o strede. Nikto nevedel na akú stredu sa pýtajú – nakoniec sa zistilo, že by radi navštívili Spišskú Sobotu, perlu Popradu. No, nie je streda ako sobota.

Tatranské informačné kancelárie zriaďuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, spravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry a obe kancelárie sú i hrdým členom Asociácie informačných centier Slovenska.

Zdroj: ZCR VT

                                                                 Váš tím AiCES,                                                                                                      Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES                                                                                     

Najnovšie články: